Pasjans Mahjong – samouczek

Mahjong, układ “Żółw”

W tym samouczku spróbujemy rozwiązać grę w Mahjonga krok po kroku. Niestety, cała rozgrywka byłaby zbyt długa, tak więc ograniczyliśmy się tylko do pierwszych 10 kroków. To powinno wprowadzić początkującego gracza w ruchy oraz podstawy strategii.

Samouczek

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 1

W ten właśnie sposób początkowo wygląda stos kamieni w Mahjongu. Ten przypominający piramidę układ nazywa się „Żółw” z powodu widocznych nóg i ogona oraz ponieważ piramida znajdująca się po środku jest podobna do skorupy żółwia. Istnieje bardzo wiele układów w Mahjongu, ale Żółw jest najpopularniejszym z nich i można go znaleźć jako domyślny układ w większość Mahjongów jednoosobowych.

Usuwanie kamieni z czubka piramidy oraz z końca nóg, ogona oraz głowy żółwia jest podstawą dobrej strategii. Wynika to z tego, że usunięcie tych kamieni sprawia, że wiele innych kamieni staje się dostępnych. W tym przypadku mamy szczęście, ponieważ widzimy zielonego smoka na szczycie żółwiej skorupy i na końcu jego ogona. Te dwa kamienie są oznaczone na czerwono. Widać również dwa inny zielone smoki oznaczone na niebiesko. Te kamienie jednakże nie mogą zostać usunięte, ponieważ są zablokowane z lewej i z prawej strony przez inne kamienie. W związku z tym, w naszym pierwszym ruchu usuniemy kamienie z zielonym smokiem oznaczone czerwonymi okręgami.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 2

Usunięcie kamienia zielony smok z końca ogona żółwia uwolniło kamień południowy wiatr (oznaczony czerwonym okręgiem). Dobierzemy do niego inny południowy wiatr, również oznaczony czerwonym okręgiem. A dlaczego nie ten w niebieskim kółku? Dlatego, że usunięcie kamienia w niebieskim kółku nie sprawi, że inne kamienie staną się dostępne i będzie można je usunąć. Z drugiej strony, usunięcie kamienia w czerwonym kółku udostępni kamień ósemka znaków. Widać jeszcze czwarty południowy wiatr, oznaczony purpurowym okręgiem. Ten kamień jest obecnie niemożliwy do usunięcia, ponieważ utknął pomiędzy kamieniami północny wiatr i szóstka bambusów.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 3

Teraz mamy dostępne cztery pasujące do siebie kamienie: cztery dwójki znaków mogą zostać usunięte równocześnie. Zawsze, gdy widzisz sytuację, kiedy cztery pasujące do siebie kamienie mogą zostać usunięte równocześnie, możesz usunąć je wszystkie bez wahania. Jeśli masz tylko dwa lub trzy pasujące kamienie dostępne, zawsze lepiej starannie przemyśleć które kamienie najpierw usunąć, ponieważ usunięcie kamieni w złej kolejności może sprawić, że utkniesz. Ale jeśli masz cztery kamienie dostępne, kolejność nie ma znaczenia, ponieważ możesz usunąć je wszystkie jednocześnie.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 4

Na tym obrazku widzimy cztery czwórki monet. Dwie z nich, oznaczone niebieskimi okręgami, nie są dostępne, ponieważ są zablokowane z obu stron. Natomiast te dwie oznaczone czerwonymi okręgami są dostępne, ponieważ nie są zablokowane z lewej strony. Pamiętamy, że dobrze jest zacząć usuwając głowę żółwia. Dlatego właśnie usuwamy dwie czwórki monet oznaczone czerwonymi okręgami.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 5

Naszym kolejnym ruchem jest usunięcie dwóch kamieni czwórka bambusów z nóg żółwia. Na ogół, dobrą strategię stanowi usuwanie kamieni z najdłuższych rzędów. Jest tak dlatego, że im dłuższy rząd, tym większe są szanse, że jakieś kamienie zostaną w nim zablokowane.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 6

Ponownie znaleźliśmy cztery pasujące do siebie kamienie dostępne do usunięcia. Tym razem są to cztery kamienie trójka monet, oznaczone na rysunku czerwonymi okręgami. Jak wspomniano wyżej, kiedy wszystkie cztery kamienie są dostępne, usunięcie ich nigdy nie jest złym ruchem, ponieważ nie masz możliwości, żeby pomylić się w kolejności ich usuwania. Dlatego powinny zostać usunięte natychmiast i dlatego usuwamy wszystkie cztery trójki monet właśnie teraz.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 7

Możemy zauważyć na planszy trzy jedynki znaków. Jedna z nich, w niebieskim kółku, jest zablokowana w dolnym rzędzie jest niedostępna. Dwie pozostałe jedynki znaków znajdują się w górnym rzędzie, a czwarta nie wiadomo gdzie jest, prawdopodobnie gdzieś we wnętrzu skorupy żółwia. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być usunięcie dwóch dostępnych kamieni jedynka znaków, ponieważ blokują one wiele innych kamieni znajdujących się w jednym z najdłuższych rzędów. Rozmontowywanie długich rzędów powinno być jednym z głównych priorytetów podczas gry.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 8

Teraz możemy zobaczyć na planszy cztery trójki znaków. Dwie z nich są niedostępne a pozostałe dwie oznaczone czerwonymi okręgami można usunąć. Widzimy, że mamy tu dwa kamienie trójka znaków leżące obok siebie: jeden z tych oznaczonych na czerwonych a drugi oznaczony na niebiesko. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ kiedy dwa pasujące do siebie kamienie znajdują się obok siebie, szanse na utknięcie są bardzo wysokie. Może się to wydarzyć, jeśli usuniemy dwa pozostałe kamienie, to znaczy te które nie leżą obok siebie. Wtedy, aby usunąć te dwa które są obok siebie, należy usunąć wszystkie kamienie na lewo i wszystkie kamienie na prawo od nich. A to może być czasami trudne, a nawet niemożliwe.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 9

Jako ostatni ruch w tym samouczku, podejmiemy decyzję które z kamieni siedem znaków powinniśmy usunąć z planszy. Zauważmy, że jeden z nich, ten oznaczony purpurowym kółkiem, jest niedostępny. Z pozostałych trzech jeden znajduje się na szczycie stosu, jeden jest w dolnej warstwie i jeden (oznaczony niebieskim kółkiem) jest gdzieś pośrodku. Wybieramy te dwa kamienie, które są oznaczone czerwonymi okręgami. Dlaczego? Kamień na samej górze jest ważny i powinien zostać usunięty szybko, ponieważ pomniejszanie najwyższej warstwy pozwoli nam uzyskać dostęp do wielu kamieni ukrytych poniżej. Kamień w najniższej warstwie udostępnia nam inny kamień: zimę. Z drugiej strony, kamień oznaczony na niebiesko nie udostępni nam żadnych innych kamieni w momencie usunięcia go. Kamień ukryty pod nim będzie dostępny tylko wtedy, gdy trzy kamienie na lewo od niego zostaną usunięte. W związku z tym, w tym momencie korzyść wydaje się dużo większa jeśli usuniemy te dwa kamienie, które oznaczone są na czerwono.

Samouczek Mahjonga jednoosobowego, krok 10

To już jest ostatni etap naszego samouczka. Jaki ruch powinien zostać wykonany następnie? Jedną z możliwości jest usunięcie dwóch ósemek monet: jednak znajduje się na szczycie stosu a druga daleko na lewo, blokując bardzo długi rząd kamieni. Inną możliwością jest usunięcie chryzantemy i bambusa lub dwóch ósemek znaków, ponieważ pomogłoby to rozmontować szczyt piramidy. Istnieją jeszcze inne ruchy, na przykład możemy usunąć trójki bambusów, jedynki monet, wiosnę i zimę lub dziewiątki monet. Te ruchy jednak nie są prawdopodobnie tak dobre jak ruchy wzmiankowane wcześniej. Czy jesteś w stanie dostrzec jakieś inne możliwe ruchy?

Inne zasoby

Możesz również przeczytać więcej na temat jak grać w Mahjonga jednoosobowego na Wikihow (po angielsku).

Lub możesz obejrzeć filmik na YouTube: