Mahjong Tradycyjny

Ludzie grający w tradycyjnego Mahjonga

Strona internetowa którą odwiedzasz zawiera pasjansa Mahjong, to znaczy wersję gry, w którą może grać jeden gracz. Pasjans ten pochodzi od starożytnej chińskiej gry o tej samej nazwie, w którą zazwyczaj gra czterech graczy. Gra ta jest nieco podobna do Remika, ale zamiast kart do gry, wykorzystuje się w niej do gry 144 kamienie podobne w kształcie do kamieni domina. W przeciwieństwie do domina i podobnie do zwykłych kart, kamienie w Mahjongu są podzielone na kolory oraz kilka innych grup: smoki, wiatry, rośliny i pory roku (lub książęta). W tradycyjny Mahjong można grać zarówno dla czystej przyjemności jak i traktować go jako formę hazardu. Kamienie do gry mogą być również używane do wróżenia, podobnie jak karty Tarota.

Gra ta jest bardzo popularna na świecie i jest wiele krajów, w których odbywają się zawody w Mahjonga. Każdy kraj ma swoje własne zasady, tak więc gracze grają inaczej, zależnie od tego czy są w Chinach, w Japonii, w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych itd.

Aby rozpocząć grę, gracze potrzebują dwie zwykłe kości (sześcienne) oraz opcjonalnie podstawki pod kamienie dla każdego z graczy takie, żeby gracze nie widzieli nawzajem swoich kamieni. Jak już wspomniano, kamienie do gry podzielone są na kolory oraz inne grupy. Jedną z grup stanowią wiatry, a są one cztery: wiatr wschodni, wiatr zachodni, wiatr północny i wiatr południowy. Na początku rozgrywki należy przygotować cztery kamienie wiatrów, a gracze muszą ciągnąć każdy po jednym kamieniu. Gracz który wylosuje wschodni wiatr wybiera gdzie będzie siedzieć przy stole. Gracz z zachodnim wiatrem siada naprzeciwko, zaś gracze z południowym wiatrem i północnym wiatrem siadają odpowiednio po prawej i po lewej stronie gracza ze wschodnim wiatrem. Może to być mylące, gdyż taki układ jest odwrotny od tego jak faktycznie kierunki geograficzne ułożone są względem siebie. Gracz ze wschodnim wiatrem jest uprzywilejowany podczas gry, ale po każdej rozgrywce funkcja wschodniego wiatru przesuwa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara tak, że gracz który był poprzednio południowym wiatrem staje się wiatrem wschodnim. Gra nie może zostać zakończona póki wszyscy gracze nie mieli szansy być wschodnim wiatrem przynajmniej raz – w przeciwnym przypadku gra byłaby nieuczciwa.

Gdy gracze już się usadowili przy stole, kamienie są tasowane i każdy gracz losuje 36 kamieni a następnie używa ich do zbudowania muru, który ma 18 kamieni długości i dwa wysokości. Mury te są następnie łączone aby uzyskać jeden mur o kształcie kwadratu, zwany również Wielkim Murem Chińskim. Następnie gracz ze wschodnim wiatrem rzuca kośćmi do gry by wyznaczyć osobę, która ma przerwać mur. Ta osoba z kolei rzuca ponownie kośćmi by wyznaczyć miejsce, w którym mur zostanie przerwany a następnie zabiera z tego miejsca dwa kamienie i kładzie je obok na murze. W dalszej kolejności, poczynając od właśnie stworzonej dziury, mur zostaje częściowo rozebrany i każdy z graczy otrzymuje 13 kamieni z wyjątkiem gracza ze wschodnim wiatrem, który otrzymuje 14 kamieni. Jeżeli któryś gracz ma jakieś kamienie z roślinami lub porami roku, wówczas natychmiastowo kładzie te kamienie przed sobą i dobiera taką samą liczbie kamieni z muru.

Podczas gry, gracze podmieniają swoje kamienie kładąc je na stole i ciągnąc ze stosów ułożonych przez innych graczy lub z muru. Szczegółowe zasady na temat jak dokładnie się to odbywa są skomplikowane i możesz się z nimi zapoznać czytając dokument z zasadami gry lub na stronie Gra czterech wiatrów.

Celem gry jest zebranie trzech trójek identycznych kamieni lub jednej czwórki oraz pary identycznych kamieni. Ktokolwiek dokona tego jako pierwszy, mówi „Mahjong!” i tak kończy się runda. Następnie punkty są podliczane i różne kombinacje kamieni są oceniane. Na przykład punkty otrzymuje się za trzy lub cztery identyczne kamienie lub sekwencję trzech kamieni w tym samym kolorze. Gracz, który powiedział „Mahjong!” otrzymuje od każdego z graczy liczbę punktów, które uzyskał za swoje kombinacje i każdy inny gracz płaci pozostałym graczom różnicę w liczbie uzyskanych przez nich punktów, z wyjątkiem gracza ze wschodnim wiatrem, który zawsze otrzymuje i płaci podwójnie.

Film z samouczkiem

Tutaj możesz obejrzeć krótkie wprowadzenie do tego, jak grać w tradycyjnego Mahjonga:

Tutaj możesz obejrzeć nieco dłuższe wideo z samouczkiem:

A tutaj możesz zobaczyć profesjonalnych graczy podczas gry:

Czy mogę grać w Mahjonga online?

Tak. Istnieje wiele organizacji, które oferują gry online. Niestety nie jest łatwo je znaleźć, ponieważ gdy wpiszesz w Google „Mahjong”, wyniki wyszukiwania niemal wyłącznie skupiają się na pasjansie Mahjong. Lepsze rezultaty można uzyskać wpisując „Mah jongg”. Tak czy siak, poniżej znajduje się lista linków, które powinny pomóc Ci rozpocząć Twoją internetową przygodę z tradycyjnym Mahjongiem (niestety są one głównie po angielsku):

Czy mogę grać osobiście?

Tak. Po prostu musisz znaleźć odpowiednią społeczność w Internecie. Alternatywnie, możesz poszukać na różnych forach, gdzie możesz znaleźć ludzi, którzy chcą się spotkać i pograć. Poniżej jest kilka linków które mogą być przydatne:

Powodzenia!