Mahjong tradycyjny

Ludzie grający w tradycyjnego mahjonga

Strona internetowa, którą odwiedzasz, zawiera Pasjansa Mahjong, to znaczy wersję mahjonga, w którą może grać jedna osoba. Pasjans ten pochodzi od starożytnej chińskiej gry o tej samej nazwie, wymagającej zazwyczaj czterech uczestników. Tradycyjny mahjong jest nieco podobny do remika, ale zamiast kart wykorzystuje się w nim 144 kamienie podobne w kształcie do kostek domina. W przeciwieństwie do domina, ale podobnie do talii kart, kamienie w mahjongu są podzielone na kolory oraz kilka innych grup: Smoki, Wiatry, Kwiaty i Pory roku. W tradycyjnego mahjonga można grać zarówno dla czystej przyjemności, jak i traktować go jako formę hazardu. Kamienie do gry mogą być również używane do wróżenia, podobnie jak karty Tarota.

Gra ta jest bardzo popularna na świecie i w wielu krajach odbywają się zawody w mahjonga. Każdy kraj ma swoje własne zasady, tak więc zawodnicy grają inaczej zależnie od tego, czy są w Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, itd.

Aby rozpocząć grę, gracze potrzebują dwóch zwykłych kości do gry (sześciennych) oraz, opcjonalnie, podstawek pod kamienie dla każdego z nich tak, by nie widzieli nawzajem swoich kamieni. Jak już wspomniano, kamienie do gry podzielone są na kolory oraz inne grupy. Jedną z grup stanowią cztery Wiatry: Wschodni, Zachodni, Północny i Południowy. Na początku rozgrywki należy przygotować cztery kamienie Wiatrów, a gracze ciągną każdy po jednym kamieniu. Ten, kto wylosuje Wschodni Wiatr, wybiera, gdzie będzie siedzieć przy stole. Gracz z Zachodnim Wiatrem siada naprzeciwko, zaś Wiatry Południowy i Północny lokują się odpowiednio po prawej i po lewej stronie gracza ze Wschodnim Wiatrem. Taki układ może być mylący, gdyż jest on odwrotny od faktycznego umiejscowienia względem siebie kierunków geograficznych. Gracz ze Wschodnim Wiatrem cieszy się pewnymi przywilejami, ale po każdej rundzie funkcja Wschodniego Wiatru przesuwa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara tak, że osoba będąca poprzednio Wiatrem Południowym staje się Wiatrem Wschodnim. Rozgrywka nie może zakończyć się, póki wszyscy uczestnicy nie dostaną szansy zostania przynajmniej raz Wiatrem Wschodnim – w przeciwnym wypadku gra byłaby nieuczciwa.

Gdy gracze usadowią się już przy stole, kamienie są tasowane i każdy losuje 36 kamieni, z których następnie buduje ścianę długości 18 i wysokości dwóch kamieni. Ściany te są następnie łączone w jeden mur o kształcie kwadratu, zwany również Wielkim Murem Chińskim. Następnie gracz ze Wschodnim Wiatrem rzuca kośćmi do gry, by wyznaczyć osobę, która ma przerwać mur. Ta osoba z kolei rzuca ponownie kośćmi, ustalając miejsce, w którym mur zostanie przerwany, a następnie zabiera z tego miejsca dwa kamienie i kładzie je obok na murze. W dalszej kolejności, poczynając od właśnie wybitej dziury, mur zostaje częściowo rozebrany i każdy z graczy otrzymuje 13 kamieni; wyjątkiem jest gracz ze Wschodnim Wiatrem, który dostaje ich 14. Jeżeli któryś gracz ma jakieś kamienie z grupy Kwiatów lub Pór roku, wówczas natychmiast kładzie je przed sobą i dobiera taką samą liczbę kamieni z muru.

Podczas gry gracze podmieniają swoje kamienie, kładąc je na stole i ciągnąc ze stosów ułożonych przez innych uczestników lub z muru. Szczegółowe zasady tej wymiany są skomplikowane i możesz się z nimi zapoznać, czytając tekst o zasadach gry w mahjonga lub na stronie mahjong.info.pl: Gra czterech wiatrów.

Celem gry jest zebranie zestawu złożonego z par, trójek lub czwórek identycznych kamieni lub kamieni kolejnych o tym samym kolorze. Ktokolwiek dokona tego jako pierwszy, mówi „mahjong!” i tak kończy się rozgrywka. Następnie różne kombinacje kamieni są oceniane i podlicza się punkty. Pewną liczbę punktów otrzymuje się, na przykład, za trzy lub cztery identyczne kamienie lub sekwencję trzech kamieni w tym samym kolorze. Gracz, który powiedział „mahjong!” otrzymuje od każdego z rywali liczbę punktów, które uzyskał za swoje kombinacje. Każdy inny uczestnik płaci pozostałym różnicę w liczbie zdobytych punktów, przy czym Gracz ze Wschodnim Wiatrem zawsze otrzymuje i płaci podwójnie.

Filmik z samouczkiem

Tutaj możesz obejrzeć krótkie wprowadzenie do gry w tradycyjnego mahjonga:

Tutaj możesz obejrzeć nieco dłuższy film z samouczkiem:

A tutaj możesz zobaczyć profesjonalnych graczy podczas gry:

Czy mogę grać w mahjonga online?

Tak. Istnieje wiele organizacji, które oferują granie online. Niestety nie jest łatwo je znaleźć, ponieważ gdy wpiszesz w Google „mahjong”, wyniki wyszukiwania będą dotyczyć niemal wyłącznie Pasjansa Mahjong. Lepsze rezultaty można uzyskać, wpisując „mah jongg”. Tak czy siak, poniżej znajduje się lista linków, które powinny pomóc Ci rozpocząć Twoją internetową przygodę z tradycyjnym mahjongiem (niestety są one głównie po angielsku):

Czy mogę grać w realu?

Tak. Po prostu musisz znaleźć odpowiednią społeczność w Internecie. Na przykład możesz poszukać na różnych forach, gdzie udzielają się osoby chcące się spotkać i pograć. Poniżej podajemy kilka linków, które mogą być przydatne:

Powodzenia!